גדר חיה / דורית רביניאן

גדר חיה / דורית רביניאן

מה קורה כשהמציאות העגומה זוכה להתעלמות לאור הימצאותנו במקום שאינו חי ונושם או אפילו מזכיר אותה? זה מה שקורה לליאת, בחורה תל אביבית ולחילמי, בחור מרמאללה.

הם נפגשים במקרה בניו יורק והחיבור ביניהם אוטומטי. מתפתחת לה אהבה יפה בין השניים. אך למרות הכל, המשקעים מהארץ מבצבצים להם מדי פעם ובדברים הקטנים.

ליאת חוששת מתגובת הוריה אם יוודע להם דבר הקשר הרומנטי שלה עם חילמי. איריס, אחותה של ליאת, בהתחלה לוקחת את העניין בקלילות, אך כשהיא רואה שאחותה נקשרת בו רגשית ואף מאוהבת בו, חלה תפנית בגישתה. היא די שופטת אותה ומתחיל ריחוק בין השניים.

איך אפשר לאהוב ככה כשיודעים שזה זמני? שמישהו מחזיק לך סטופר? שואלת ג'וי את ליאת. ליאת יודעת שהנושא ברור לחילמי גם, שמתישהו זה ייגמר, ליתר דיוק כשהיא תחזור לארץ. שניהם יחזרו להיות בצדדים שונים ומנותקים זה מזו על אף הרגש העז המחבר ביניהם.

גדר חיה היא תזכורת חיה ונושמת לכך שלמרות המרחק, למרות שבוחרים להתעלם, למרות שעוצמים עיניים, אין מנוס ממנה. המחיצה קיימת וכואבת ובעיקרון חיה ובועטת בתודעתם של השניים.

הספר כתוב בשפה יפהפייה, תיאורים שממש נוגעים ללב. התמוגגתי מהמחוות הקטנות, מההירתמות זה לרווחתו של זו, צחקקתי איתם, חייכתי, וכעסתי עם ליאת כשהתעוררו ויכוחים פוליטיים, שהרי על אף הסולחנות המופגנת, בזמן אמת כל אחד נאמן לצד שלו בסיפור ויגן עליו בחירוף נפש.

למרות שהיה ברור ששניהם ייפרדו, כלום, אבל כלום! לא הכין אותי לסוף המטלטל הזה שגרם  לי להתכווצויות בבטן.

קראתי דעות לכאן ולכאן לגבי הספר הזה. הסערה שקמה סביבו כששר החינוך החליט להוציא אותו מרשימת הספרים לקריאה בתיכונים עוררה עניין רב בו. בגלל שהצטייר לי כספר שנוי במחלוקת החלטתי לקרוא בעצמי. עד למחצית הספר זרם לי מעולה. ברגע שהחלו הויכוחים הפוליטיים והקרעים בין השניים על רקע זה, הרגשתי מותשת שהרי אני פונה לספרים בכדי להתרחק מפוליטיקה. יחד עם זאת, מרגישה שזכיתי לקרוא ספר שונה וייחודי ובהחלט אמיץ. צריכים תעוזה בשביל לכתוב ספר כזה.

הקריאה לשיקולכם.

הסקירות של איה

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.

Welcome to Aya's Book Reviews!

This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.