חיתוך עמוק / ג'יימס היימן

חיתוך עמוק / ג'יימס היימן


אתחיל מזה שאני מאוד מאוכזבת שהספר הזה לא קיבל במה הראויה לו. זה מותחן מרתק מאין כמותו. ואוסיף גילוי נאות שבספר זה זכיתי בהגרלה בדף ההוצאה ועל כך אני אסירת תודה.

סמל בילוש מייקל (מייק) מק/קייב עובר מניו יורק לפרטלנד, מיין ושם חושב שחיי בלש רצח קלים יותר. כמה הוא טעה. גופתה של צעירה בלונדינית וספורטאית מתגלה במגרש גרוטאות ומה שמעניין הוא שעקרו לה את הלב. מתחיל מסע חיפושים לאורך שבוע (הזמן חשוב) אחר הרוצח והתחקות אחר דפוס ההתנהגות שלו. במקביל, נעדרת עוד אישה צעירה וחשש גובר לחייה. האם המקרים קשורים?

מה שמייחד את מייק זה שהוא בעל זיכרון צילומי. זיכרון זה עוזר לו לאחסן את כל הפרטים, לרבות הקטנים והזניחים ביותר במוחו, ובכך יש לו איך לקשר בין דברים ולעמוד על ניואנסים שחומקים מעיני אחרים. זיכרון זה מחזיר אותו אחורה בשנים למדינת פלורידה, שבה בוצע רצח דומה. גלגלי ראשו של מייק מתחילים לעבוד וליקוט המידע מתחיל. מתברר שמדובר ברוצח פסיכי אך בעל הכשרה והמטרה מאחורי רציחותיו מעניינת. מודה שקו עלילה זה הוא מקורי בעיניי.

הספר כתוב בצורה מותחת ומרתקת ואפילו מהפנטת. לא היה ולו רגע אחד שלא הייתי דרוכה. רציתי לראות לאן זה יוביל אותי יחד עם מייק ומג, שותפתו, בחקירה ומי האשם או האשמים. מה שיפה בכתיבה זה שהסופר מתעתע בנו, נותן לקורא קו שהוא די סביר והגיוני ומספק לנו ראיות ורמזים שיצביעו על אותו קו כוודאי. אך בין מה שנראה כמתאים למה שבאמת קרה, מצמוץ עין והבעת פנים יכולים להעיד אחרת.

עוד אהבתי בספר את התלבטויותיו של מייק: מצד אחד עומדת מול עיניו חובתו למלא את תפקידו, מצד שני מכרם בו החשש לשגות ואז עוול עלול להיגרם לאנשים חפים מפשע; סוגיות אתיות כאלה ואחרות החל באיסוף מידע, פרוטוקולים ונהלים, משמעת אישית ותעסוקתית. אהבתי את הנגיעה בסוגיות אתיות שהרי לא די בכך שאתה איש מקצוע, יש קודי וכללי אתיקה שאמורים לחייב אותך. רשת של סודות עבר השזורים בעתיד וכולם הובילו לפענוח הרציחות. סיימתי לקרוא בנשימה עצורה. חייבת לציין שהתרגום היה טוב מאוד והערות השוליים הוסיפו לחוויית הקריאה. אני חובבת ספרי מתח מושבעת ולכן כאב לי לראות שהספר הזה לא קיבל כיסוי. לא נתקלתי ולו בסקירה אחת ולא בהמלצה אחת אודותיו וחבל, באמת חבל. זה ספר ביכורים מעולה ואני ארצה לקרוא ספרים נוספים של המחבר. ממליצה בחום!

 The Cutting / James Hayman, 2014

נדפס בישראל בשנת 2017

351 עמודים

מאנגלית: שרית פרקול

לא כתוב מי עיצב את הכריכה ההורסת הזו! אהבתי אותה מאוד!

הוצאת: קוראים הוצאת ספרים

 

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:

https://www.facebook.com/%D7%94%D7%A1%D7%A7%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-%D7%90%D7%99%D7%94-1378611138886572/

הסקירות של איה - Aya's Reviews

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.

Welcome to Aya's Book Reviews!

This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.