מילים שנוגעות / שרי ג’יי ריאן

מילים שנוגעות / שרי ג’יי ריאן

ז’אנר: רומן רומנטי, רומן בניחוח היסטורי
350 עמודים | הוצאה: אדל הוצאה לאור ADEL | תרגום: אולין שור | שנת הוצאה בארץ 2018

הכריכה של הספר צדה את עיני מרגע השקתו ואז ידעתי, שאותו אני אקרא. המזוודה סיקרנה אותי, פסי הרכבת והיער העבות פשוט השרו אוירה של פעם. מתברר שלא טעיתי.

אמה היל היא אישה צעירה בת 31, מעצבת גרפית ונמצאת בזוגיות לא הכי מאושרת מזה שש שנים. לאמה יש סבתא מיוחדת במינה, אמיליה, בת ה-92 והמשמשת עמוד התווך של משפחתה. יום אחד אמיליה קורסת ומגיעה לבית החולים ומצבה קשה.

בין הזיה למציאות, ערפול חושים כתוצאה מהמצב הבריאותי והתרופות, אמיליה מבקשת לראות את צ’רלי. השם לא מוכר. ברגע מסויים, אמיליה מבקשת מאמה שתביא לה את הספר המיוחד שלה. על איזה ספר מדובר? איש לא יודע.

אך אמה מחליטה לערוך חיפוש מאסיבי בבית סבתה ומוצאת קופסה מתחת למיטה. אחת שהיא מעולם לא פתחה ובתוכה מצאה יומן בכריכת עור. בפרטיות, אמה אומרת לאמיליה שהספר בידיה וזו מבקשת ממנה לקרוא בו ולשמור את העניין בסוד.

במקביל למציאת היומן, מתגלה אצל אמילה בעיית לב שמצריכה ניתוח. הרופא המטפל עונה לשם ג’קסון בק. אמיליה מנצלת את מצבה הבריאותי כדי לשדך בין ג’קסון לאמה דרך מניפולציה וסחיטה רגשית.

המשפחה יודעת שאמיליה היא ניצולת שואה אך אף פרט ולו הקטן ביותר ידוע להן אודות מה שעבר עליה. כאשר אמה מתחילה להקריא לאמיליה מהיומן, סיפורה המדהים של אמיליה לוקח אותנו בחזרה לשנת 1942.

הסיפור נע בפרקים בין ההווה לבין העבר והוא מסופר בגוף ראשון שמאוד מתאים לעלילה. הכתיבה מדהימה! כן, כן, מדהימה וטבולה ברגש וכאב. אני אוהבת לקרוא סיפורים העוסקים בשואה. נושא כואב, כאוב, אכזרי, מרסק וסוחט רגשית אך חשוב מאין כמותו. כל ספר כזה מעלה על נס בעיניי את חשיבותה של סובלנות וקבלת האחר.

הדמויות שהסופרת בנתה פשוט מאוד נפלאות!

אמיליה-
האישה הזו היא דוגמה ומופת לביטוי “אישה חזקה”! היא עברה פחד! תלאות! רעב! אכזריות ומה לא! אך בד בבד, נתנה לליבה להיפתח בפני האהבה. היא חוותה, ראתה, שמעה והריחה דברים ששום בנאדם אינו אמור לחוות. ועם זאת, נאחזה בתקווה ובנתה לעצמה חיים חדשים, עשירים ומלאים…כמעט. חוש ההומור שלה פשוט הרס אותי. תעצומות הנפש שהזדקקה להן כדי להדחיק את עברה לטובת הווה ועתיד טובים יותר פשוט ראויים להערצה. אהבתי את ההקנטות שלה, את הישירות שלה ומעל לכל את האהבה שאצרה בליבה והעניקה לסובביה.

אמה-
בחורה מקסימה אך הכעיסה אותי על שהתפשרה על מערכת יחסים לא בריאה. אמרתי ואומר תמיד: לעולם אל תתפשרו על הלב שלכם! על כסף, רכוש, עבודה וכדומה כן אפשר, על רגשות? לא! אמה, דודתה וסבתה רואות שאינה מאושרת והיא חיה בהכחשה. אך אהבתי את המסירות שלה למשפחתה. אהבתי את הרגישות שהיא מפגינה כלפי הזולת ואהבתי את העדינות שלה שהפכה ללוחמנות כשהגיע הרגע בו הצטרכה לעמוד על שלה ועל זכותה ליחס מכבד וראוי.

ג’קסון בק-
אני רוצה אחד כזה בשבילי. באמת! לכל אישה מגיע שיהיה לה גבר כזה מקסים, חייכן, בעל חוש הומור, רווי בחמלה, מתחשב, מכיל ואוהב. הוא באמת שובה לבבות מרוב שהוא מנומס אך תוסס. אהבתי את הדמות שלו בכל כך הרבה בחינות!

“כשאדם יכול להביט למישהו אחר ישר בעיניים, זה מראה על חמלה, הבנה וכנות.”

דרך הפרקים מיומנה של אמיליה אנחנו נחשפים למה שעבר עליה בתקופת מלחמת העולם השניה. אנו עדים לרגעי שפל עצובים מאין כמותם. הייתה סצנה אחת שבה הראתה לנו הסופרת עד כמה הנאצים הארורים הצליחו לגזול מאסיריהם כל צלם אדם. לא בלבד שגזלו את חופשם ואת זהותם, אלא גרמו להם להיראות אחרים, שונים ממי שהיו עד שנהיה קשה לזהותם וזה בעיניי היה מחריד ומכמיר לב.

אהבתי את סיפור האהבה שנרקם בין אמיליה לצ’רלי. החשדנות שלה אל מול רצונו האמיתי והכן להוכיח לה שרגשותיו אמיתיים חרף מעמדו וזהותו. יש שיראו באהבה זו כבזויה ובלתי ראויה, וכזו באמת אמיליה ראתה אותה בהתחלה אך לרגשות יש דרך להסתנן אל הלבבות הכי סדוקים ומרוסקים ולהפיח בהם ניצוץ חדש של תקווה ולהעיר בהם פעימות של חיים היכן שחשבו שכבר נגדעו.

ואז יש את הרגע שבו יש לקבל החלטות. להפעיל את הלב או את הראש? מה יותר נכון לעשות עבורך ועבור החשובים לך? כמה זמן להקציב לכל דבר? האם יש איך לדעת מה יוליד יום ואז להחליט? ובחלוף השנים וכשמגלים שהנסיבות אחרות, מה עושים? נחשפים? משמרים את המצב הקיים? צועדים אל קדמת הבמה או נסוגים אל הצללים? החלטות הרות גורל התקבלו בספר המדהים הזה.

“ראשית, לאהבה יש דרכים לחמוק לתוך ליבך ולשבות אותך לחיים שלמים. שנית, אם התמזל מזלך לדבוק באדם שאת אוהבת, לא תצטרכי לחוות את הכאב שמרגישים כשהגוף כבוש על ידי נשמה שייתכן שכבר אינה בין החיים.”

אני כותבת וכותבת ולא חושבת שיכולה להעביר את כל הרגשות, התחושות, המחשבות וההרהורים שהסיפור המרגש הזה עורר בי ולכן אעצור כאן ואבקש בכל לשון של בקשה: אל תחמיצו את הסיפור המדהים הזה!

חייבת לחתום עם ההקדשה המרגשת שלכדה אותי:

“לשורדים שצלחו, ולכל הנשמות שלא זכו לסיכוי-המורשת שלכם חיה דרך כל מי שממשיך להילחם על שלום, על חופש ועל אהבה.”

#סוקרות_כתב_העת_אינדיבוק

לרכישה:
https://indiebook.co.il/shop/מילים-שנוגעות

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
הסקירות של איה

הסקירות של איה

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.

Welcome to Aya's Book Reviews!

This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.