בשבחי הקרקמבוש

בשבחי הקרקמבוש

בימים האחרונים התגלע ויכוח על פריט אופנתי. נכון אני יודעת שמי שבעיקר יצאו נגד השופט בדימוס אל יגון, שהתלונן נגד כיסוי הראש ושדיה המובלטים של לינור אברג'יל, (מיס עולם בדימוס, ועוד מליון ואחד דברים מופלאים נוספים שהאישה הזאת עשתה לאורך הקריירה שלה) עשה זאת בשל כמה מהאמירות שלו שהיו בעלות צבע סקסיסטי משהו, אבל האמת ניתנת להאמר כיסוי הראש לקח כאן בגדול.

 

מודה ומתוודה שגם אותי בתחילת הדרך הכיסוי הזה שעשע למדי, וביני לבין עצמי, וביני לבין הסובבים אותי, זכה לכינוי "קרקמבוש" על שם אותו מאכל מגדלי שהוצג באחת מתוכניות מאסטר שף. אבל אתם יודעים איך זה באופנה. בהתחלה אחת או שתיים מתקרבנות ואחר כך כל העולם הולך עם זה וכולם מתרגלים. ועם הזמן הבחנתי שזה יכול לצאת ממש יפה ואפילו מחמיא ללא מעט נשים. 

 

כיסוי ראש הוא דבר מקובל בהרבה מאוד תרבויות, ולא תמיד הוא בא רק בשל נושא הצניעות. קחו לדוגמה את ניגריה. שם הנשים הביאו את הנושא לאומנות של ממש. הניגריות טורחות לכסות את ראשן בעיקר בשל העובדה ששערן המקורזל סובל מלא מעט התעללויות מצידן. לרובן קשה מאוד לסרק את שיערן המקורי ולכן הן טורחות לקצוץ אותו כמעט עד העור ולהותיר את ראשן קירח. מעליו הן חובשות פיאה. אבל אם הפיאה אינה מוצלחת ומציקה הדבר לא נראה ממש טוב. לכן בלא מעט אירועים וגם בחיי היום יום הניגריות חובשות כיסוי ראש שמזכיר במשהו את ה... קרקמבוש הזה.

 

אז איך באמת קוראים לצעיף הזה? ובכן יש לו הרבה מאוד שמות מסתבר. בדרום אפריקה ובנמיביה הוא נקרא באפריקנס דוקה. במלאווי וגאנה הוא זכה לשם דווקאו. בזמביה דוקוהו ואילו בניגריה בני שבט היורבה מכנים אותו גאלה. בחוגים הדתיים בארץ, דרך אגב, הוא נקרא בובו.

 

חברה שלי, ניגרית, טרחה לתת לי פעם מתנה, בגדים ניגריים מסורתיים. למרות שמעולם לא כיוונתי ללבוש את הבגדים הללו (חוץ מבפורים אולי) פגשתי לא פעם לבנים שנהגו ללבוש בגדים מקומיים, בעיקר בימי שישי. צריך להבין שיום שישי הוא סוג של יום "ללא תלבושת" בתרבות הניגרית. זה היום בו כולם מרשים לעצמם לבוא לבושים בבגדים "אחרים" כאלו שהם ללא חליפה ועניבה. אז במקום הג'ינס והטריקו אצלנו, הרי שאצל הניגרים מדובר בבגדים מסורתיים, יענו סוג של קז'ואל מקומי.  החליפה הניגרית הגיעה כמובן עם צעיף והחברה שלי טרחה אפילו להראות לי כיצד ללופף אותו סביב הראש.  "שיהיה לך..." הפטירה לעברי. 

 

אז זהו שאני לא הולכת ללבוש כיסוי ראש או משהו כזה, אבל לידיעת השופט בדימוס הנכבד, המון נשים ברחבי העולם עושות זאת. חלקן אומנם בשל צניעות, כמו הגברת אברג'יל, אבל רובן מנסות לשלב אמירה אופנתית ביחד עם זה. וגברים כמו גברים... לא רק שמתקשים להבין באופנה, אלא מתקשים לקבל את העובדה שאישה יפה היא אישה יפה למרות מליוני השכבות שהיא תלבש על עצמה. 

 

אחת שנוסעת - טליה פלד-נתנאל

שמי טליה פלד-נתנאל ובעשר השנים האחרונות בחיי נסעתי לעיתים תכופות לאפריקה במסגרת עבודתי. אני מקווה להביא בבלוג הזה את חוויותי ונסיוני מאותן שנים.