הוא משלנו / אודי אילון

"הוא משלנו" שתי מילים עוצמתיות. שתי מילים הטומנות בחובן דאגה, אהדה, אכפתיות ומעל לכל שייכות. אתה לא תגיד על זר שהוא משלך, ולא על תייר ולא על סתם מכר. אבל כן על אדם משמעותי בעיניך.

אודי נולד בתור זוהיר, ילד למשפחה פלסטינית מרובת ילדים, עניה, אמא שבורה ואבא דומיננטי ומתעלל. לא בלבד שהיה עליו להילחם לשרוד את הרעב אלא היה עליו לשרוד את נחת זרועות האכזרית של מי שאמור להגן עליו.

אז מה הפלא כשנקרית ההזדמנות לדרכו לברוח, הוא מנצל אותה?

חופש, חירות, ניתוק משעבוד ומפחד והיכולת לשאוף אויר מבלי לחשוש שהשמיים ייפלו לך על הראש. הכל טוב ויפה אבל בפן המעשי, איפה יגור? ממה יתקיים? ואם יחלה, מי יטפל בו? כיצד יסתדר עם פערי השפות? אז חשב שהעתיד טוב יותר בישראל אך מאבק ההישרדות וחרפת הרעב אחד הם.

ולמרות הכל הוא מנסה ככל יכולתו להתקיים בכבוד עד שיום אחד נפגש עם בחור שאח שלו היה מנהל אגף בשב"כ שחיבר בן אודי לאחיו וכך החליט אודי שזו דרכו לנקום במי שהרע לו כל כך ולעזור למי שהיה טוב אליו. ומכאן זוהיר הופך למסערב בשורות השב"כ, סייע בסיכול פיגועים ובתפיסת מחבלים. לכאורה חייו עלו על מסלול טוב.

כסף לא היה חסר, אוכל בשפע, נשים, בילויים, חברים והכל בזכות חשדנותו הטבועה של זוהיר עד שיום אחד הוריד מגננות ונלקח בשבי. העינויים שעבר עוררו בי חלחלה. קשה לדמיין שבנאדם ישרוד את מה שהוא שרד ועוד לשמור על אמונים למדינה ולמי שהפנו לו את הגב. זרקו אותו לכלבים. חבריו התגלו כטורפי נבלות ואוכלי חינם. חברים לבזבוזים על חשבונו של זוהיר אך בעת צרה? לכולם אין מספיק. לאיש אין זמן. לאף אחד אין את היכולת, ועם הזמן התברר, שאף אין את הרצון לעזור.

תיאורי העינויים והתלאות אותן עבר אודי עד שבכלל נהיה אודי, קשים מנשוא. מדהים אותי לקרוא את מה שעבר עליו ולראות שהוא עדיין על הרגליים ומחייך! למרות הכל, הבנאדם מחייך!

פה אני חייבת להגיד שאת אודי הכרתי בעקבות הפרסומים על ספרו "הוא משלנו" ומשם ניהלנו כמה וכמה שיחות. בלב שלם אני אומרת שזכיתי להכיר איש נדיר. אדם הראוי להערצה. אחד שמציב בפניך מראה וגורם לך לבחון את חייך מזוויות אחרות ולהכניס את בעיותיך בפרט ואת העולם בכלל לפרופורציות. בזכותו אסירות תודתי למה שיש לי ולמה שנפל בחלקי התעצמה. נמלאתי הענווה נוכח גדולתו של אדם שנולד לתוך, צמח במצוקה ומתמודד עד עצם היום הזה עם אי אלו טראומות נוראיות.

מודה שאת הספר סיימתי לקרוא לפני כשבועיים ורק היום הצלחתי להביא את עצמי ולכתוב עליו. זו לא סקירה, זו חוויה אישית שעברתי פה הן כקוראת, הן כבנאדם והן כמשפטנית. אין היבט אחד בחיי שהספר הזה לא נגע בו ואינו זר לו. כישראלים, הזיקה לטלטלה הזו שנקראת "הוא משלנו" חזקה ואקטואלית ביותר. כאבתי את כאבו, הזדהיתי עם חוויותיו והתרעמתי על מה שעוללו לו.

אודי, אני מצדיעה לך! תמשיך להיות חזק ולהתחזק ותזכור שלמרות הכל ובמיוחד בעתות חולשה, ישנם אנשים שמכבדים ואוהבים אותך. תודה על התעוזה והאומץ שנדרשו בחשיפת סיפורך המטלטל והמצמרר הזה.

זו לא המלצה בעיניי, זו חובת קריאה.

הסקירות של איה

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.

Welcome to Aya's Book Reviews!

This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.