כמה מילים על פרפרים

כמה מילים על פרפרים

פרפר הוא ללא ספק אחד מהחרקים המשמש כסמל מיוחד בתרבויות רבות ברחבי העולם. סמליות הפרפרים מייצגת בתרבויות שונות את עולם הנפש או אפילו את הנפש עצמה! לדוגמה, במיסטיקה הסינית, פרפר מבטא חיי נצח. ואילו עבור היפנים, הופעתו של פרפר לבן מעידה על נפשו של הנפטר. ביוון העתיקה הפרפרים היוו את סמל הנפש ואף ייצגו את האלמוות.

ואכן אמונות רבות קשורות לפרפרים. לדוגמה הסינים מאמינים שאם זוג אוהבים רואים שני פרפרים עפים יחדיו הרי שהם עתידים לזכות באהבה ניצחית. לעומתם היפנים סבורים שפרפר מסמל נשיות ואושר בנישואים. ואילו המסורת היפנית טוענת שאם רואים פרפר בחדר האורחים מאחורי עץ הבמבוק (כן ליפנים יש לפעמים עץ במרכז הבית) הרי שהאדם שאתם אהבתם במיוחד, ולא עלינו, הלך לעולמו, הגיע להתארח אצלכם מעולם המתים.

שבט הבלאקפיט האינדיאני מארצות הברית מאמין שפרפרים תורמים לשינה עריבה. ואילו ברומא העתיקה סברו הרומאים שנפש האדם עוזבת את גופו דרך הפה והופכת... איך לא? לפרפר. ואילו בנצרות פרפרים מסמלים את ההתחדשות והתחיה.

המילה פרפר גם מבטאת מושגים שונים בשפות שונות. בשפה העברית לדוגמה, פרפר משמעו דווקא מי שאינו נאמן במיוחד. בספרדית (במיוחד באמריקה הלטינית) המילה פרפר "מריפוסה" משמעה מי שיש לו העדפות חד מיניות, הווה אומר הומוסקסואל. ואילו במנדרינית נקראים הפרפרים "הו טיי" כלומר, שבעים שנה, כן ניחשתם במנדרינית פרפר משמעו אריכות ימים.

פרפרים קיימים בכל העולם. ישנם 28,000 מיני פרפרים המוכרים כיום, כאשר 80% מהם נמצאים באזורים טרופיים. פרפרים מסמנים דברים שונים לתרבויות שונות, אך באופן אוניברסלי הם מדגימים טרנספורמציה ושינוי. מהסיבה הפשוטה ביותר והיא שהפרפר מתחיל את חייו בצורה אחת, ומסיים אותה בצורה אחרת.

ואכן כשמסתכלים על פרפרים בטבע מגלים חרק עדין לכאורה, בעל שרידות מאוד גבוהה. קחו לדוגמה את נדידת הפרפרים. במעופם הם חוצים יבשות. אז נכון אותו פרפר לא יחצה את כל היבשת, אבל כל הלהקה כדבוקה תגיע ליעדה. פרפר הוא גם החרק בעל הגלגולים השונים ביותר בטבע. הוא מתחיל כיצור קצת מגעיל ודביק אפילו בשלב הזחל, הופך ליצור פגיע וחסר תנועה בשלב הגולם, ואז פורס כנפיים ועף לזמן קצר בעולם. קצר אבל מספיק בכדי להתרבות ולהפרות את הפרחים והעצים. פרפרים מתחדשים בעיקר באביב, אבל גם כל השנה. אלא שבקיץ הם יוצאים מהביצה לאחר ארבעה ימים, ואילו בחורף זמן הבקיעה הוא ארוך יותר ומגיע לכחודשיים.

פרפר מסמל אם כן יותר מכל, כמעט בכל תרבות, את ההתחדשות הפריחה והתחייה. אז מה הפלא שמומחי האקולוגיה מאיצים בנו לשמור על הפרפרים.

 

 

אחת שנוסעת - טליה פלד-נתנאל

שמי טליה פלד-נתנאל ובעשר השנים האחרונות בחיי נסעתי לעיתים תכופות לאפריקה במסגרת עבודתי. אני מקווה להביא בבלוג הזה את חוויותי ונסיוני מאותן שנים.