ים שקט ושפל גלים / דונאל ריאן

ים שקט ושפל גלים / דונאל ריאן


From a Low and Quiet Sea / Donal Ryan, 2018

ז'אנר: פרוזה תרגום
240 עמודים | הוצאה: לסה - Lesa útgáfa| תרגום: Shai Sendik | שנת הוצאה בארץ: 2020

זהו סיפורם של שלושה גברים כאשר כל אחד מהם סובל מדבר מסויים וכמהה למשהו שאין באפשרותו להשיגו.

פארוק הוא רופא מסוריה המחליט בצעד אמיץ לברוח יחד עם אשתו ובתו מארצו ולחפש מקלט במערב. הוא פחד להישאר בסוריה שהמלחמה הותירה אותה צלם של מה שפעם הייתה. הוא חושש לבטחון משפחתו ולחירותה. המסע שלו מתברר כקשה ולוט בערפל. פחדיו מכרסמים בו שמא עשה את טעות חייו. תנאי בריחתו מתבררים כשונים ממה שהובטח לו עת שילם את דמי הנסיעה.

האם יגיעו לחוף מבטחים?
האם יצליחו לבנות לעצמם עתיד טוב יותר?
האם יתברר המסע כשגוי וכי איבד את כל שהותיר מאחור?
ברגע שיפקח את עיניו באמת, מה יגלה פארוק וכיצד יתמודד?

למפי הוא בחור אירי צעיר המתגורר עם אמו וסבא שלו. הוא מתואר בצורה שהלב נכמר עליו. כל רצונו זה להיות נורמלי. שתהיה לו אהבה, שיהיו לו חברים ושיוכל להשתלב בסביבתו. אך למפי חי באפלה. חסרות לו פיסות מידע מהותיות אשר בכוחן לשפוך אור על מציאות חייו ושביכולתן לעזור לו להבין את אמו ואת סבו יותר לעומק. שאלותיו נופלות על אוזניים ערלות. אהובתו שברה את ליבו והוא נותר "תקוע" בקיום הבסיסי והאומלל שלו: בזוגיות מתפשרת; עבודתו בתור נהג הסעות עבור בית אבות; לסבול את בדיחותיו הגסות וקיטוריו הבלתי נלאים של סבו; לשמוע את לחישותיה המתוחות מחרדה של אמו; התבוססות בתסכול מאמירות מרושעות שהופנו כלפיו ותהיותיו שלו.

מדוע סבו של למפי מסיט את השיח ממהותי לבדיחות?
מה קיבע את אמו של למפי במצב חרדה ושקט תמידיים?
האם ימצא למפי תשובות?
האם ימצא למפי אהבה?
האם ירגיש למפי שייך?

ג'ון הוא רואה חשבון, לוביסט ומעל לכל הוא אדם ערמומי שנהנה מכל דבר שהוא עושה. הוא נשוי ואב לשלוש בנות ובשנות הארבעים לחייו. מה שטורד את שלוותו הוא צלו של אחיו המנוח והאהוב אדוארד. מות אחיו טלטל את חיי המשפחה במיוחד מאחר והוא היה הבן המועדף והאח הנערץ. במשך חייו, התאמץ ג'ון להתעלות על זכרו של אחיו. הוא רצה להיות המוצלח ביותר והעשיר ביותר. תסכוליו ומוסריותו הלוקה בחסר (בלשון המעטה) גורמים לו לבצע חטא אחרי חטא.

מדוע חי ג'ון בצל אחיו?
אילו חטאים ביצע?
האם יוהרתו מצדיקה את מעשיו?
האם רגשי העליונות שלו מעוגנים דיים במציאות כדי למנוע ממנו לטעות?
האם תהיה לו מחילה?

הסיפור מסופר בגוף שלישי מפי מספר יודע כל אשר מציג בפנינו את קורותיהם של פארוק, למפי וג'ון. הספר מחולק לארבעה חלקים כאשר שלושת הראשונים עוסקים בגבר אחד בכל פרק. הפרק הרביעי מהווה מעין סגירת מעגל עבור שלושתם.

בפרק הרביעי אנו פוגשים בשלושתם בנקודות זמן שונות עם זווית ראייה חדשה ורעננה אודותיהם לאור מה שידוע לנו על עברם.

הכתיבה מורכבת ומעניינת. לעיתים היה מאתגר להישאר מרוכזת בטקסט ואף מצאתי את עצמי חוזרת אחורה וקוראת בשנית (תקופה עמוסה אז כנראה התזמון קריטי). הכאב של שלושתם מובא בצורות שונות וברמות שונות של כאב. הקורא חווה את תחושותיהם של שלושת הגברים בעוצמות שונות בהתאם לטיב כל אחד ואחד מהם וטיב נסיבות חייהם וסוג זה של כתיבה מגוונת ורבת רבדים, פשוט מיוחד בנוף ומעורר השתאות.

בסופו של דבר זהו ספר על המושג משפחה וכיצד כל אחד מפרש אותו ואלו ערכים הוא יוצק לתוכו. זה סיפור על אהבה צעירה, על תשוקות, חטאים, רצונות, מאוויים, תרמיות, העמדות פנים, נשיאה בנטל העבר ועל פיתויים שהחיים מעמידים בפני אנשים וההשלכות הנובעות מנקיטת החלטה כזו או אחרת. ומעל לכל, סיפור זה מנציח את חשיבות תחושת השייכות בין אם זה למקום, לאנשים אוו לזכרונות. כל אחד מהגברים חיפש דבר מסויים. מה מצא כל אחד מהם בסוף? קראו וגלו.

לרכישה דרך אתר ההוצאה:
https://lesabooks.com/product/falqs/


לרכישה דרך אתר אינדיבוק:
https://indiebook.co.il/shop/ים-שקט-ושפל-גליםמוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
Aya's Reviews - הסקירות של איה

הסקירות של איה - Aya's Reviews

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.

Welcome to Aya's Book Reviews!

This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.